Учитель фізики Зоряна Чебан посіла ІІ місце в першому турі конкурсу “Вчитель року – 2024”

Вітаємо Зоряну Миронівну Чебан, учителя фізики нашого ліцею, із зайнятим ІІ місцем у першому турі всеукраїнського конкурсу “Учитель року – 2024”!

У конкурсі педагог розвивала проблемну тему “Розвиток критичного мислення та цікавості до досліджень як запорука формування успішної особистості”.

Зоряна Миронівна ділиться з колегами своїм педагогічним досвідом:

“Моя педагогічна історія така: хотіла стати вчителем ще дитиною, після закінчення університету працювала в Калуському політехнічному коледжі, зараз – у Калуському ліцеї ім. Дмитра Бахматюка.
Я постійно запитую себе: як ще можна покращити своє вміння навчати?
Вдосконалюватися мені допомагають різні освітні платформи, курси на базі ІППО, досвід колег.

Моя педагогічна ідея: розвиток критичного мислення та цікавості до досліджень як запорука формування успішної особистості.

У нашому ліцеї немає природничих класів. Глибоко цікавляться фізикою та астрономією окремі учні, яким я даю додаткові завдання на навчальних заняттях і займаюсь індивідуально в позаурочний час. Така співпраця дає свої плоди. Маю призерів обласного етапу олімпіад із фізики та астрономії. Минулого року Тимчишин Валентин здобув третє місце на Всеукраїнському етапі олімпіади з астрономії та золотий сертифікат на Міжнародному змаганні з астрономії та астрофізики ІААС.
Я вважаю, що вивчати фізику та астрономію потрібно всім учням, оскільки це розвиває дитину, вчить мислити, аналізувати, формує світогляд людини. У повсякденному житті та професійній діяльності людина проводить різні дослідження, які вимагають тих умінь, що учні набувають на уроках фізики й астрономії.

Я використовую різні методи навчання. Серед них як традиційні (наприклад, демонстрація), так і сучасні, коли учні проявляють активність, працюють у групі або самостійно. Завжди визначаю проблему перед поясненням нового матеріалу, спонукаю учнів до генерації ідей, аналізу ситуації, проведення уявного експерименту. Учні часто, особливо під час дистанційного навчання, проводять експерименти вдома з підручних засобів (наприклад, досліджують умови плавання тіл, зміну розмірів тіл під час нагрівання, знімають покази лічильників газу, води, електроенергії, визначають вартість комунальних послуг, шляхи економії, вивчають теплові процеси під час приготування їжі та ін.). Я заохочую дітей переглядати науково-популярні відео англійською мовою. Практикую також творчі завдання (наприклад, учні самі складають задачу на обрану тему, а потім її розв’язують, аналізуючи зміну результату залежно від зміни параметрів).

Найважливішими принципами навчання вважаю доступність і водночас науковість, а також зв’язок навчання з життям і навчання протягом життя. Сучасні вчені, зокрема фізики та астрономи, роблять колосальні речі – і це не фантастика, а реальність. На уроках я знайомлю учнів із новинами науки, заохочую їх готувати повідомлення про наукові відкриття і досягнення. Ми обговорюємо екологічні проблеми, питання відповідальності за злочинне використання досягнень науки, способи економії ресурсів і безпеку життєдіяльності, адже знання фізики часто дозволяють уникнути пожежі, травматизму, рятують життя.

На уроках астрономії використовую віртуальний планетарій (програма Stellarium), також учні пишуть есе (наприклад, “Дивлюсь я на небо і думку гадаю”, “Сонце в моєму житті” та ін.), створюють рекламні буклети (наприклад, “Сонце – джерело життя на Землі”), складають і проводять вікторини.

Сучасний учитель має свободу вибору методів і засобів навчання, це дуже творча професія. Моя робота дозволяє мені реалізовуватися в житті, а слова вдячності від колишніх учнів, студентів та їхніх батьків надихають і мотивують мене”.


Поділитися:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *