Народився 10 липня 1967 року в місті Калуші Івано-Франківської області. Закінчив Івано-Франківський державний педагогічний інститут імені Василя Стефаника за спеціальністю «Історія і педагогіка» (1991 р.), Львівський державний університет імені Івана Франка за спеціальністю «Правознавство» (1998 р.).
З 1992 р. працює вчителем історії в Калуській гімназії. Вчитель вищої категорії, вчитель-методист. Досконало володіє сучасними освітніми технологіями, створив власну ефективну систему викладання історії. Широко використовує інформаційно-комунікаційні технології, розробив близько 100 оригінальних програмно-педагогічних засобів. Його учні отримують якісні знання, про що свідчать їхні перемоги у предметних олімпіадах та конкурсах, винятково високі результати зовнішнього незалежного оцінювання. Підготував переможців ІV етапу та 40 переможців ІІІ етапу всеукраїнських предметних олімпіад і конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України.
Постійно підвищує свій професійний рівень. Був учасником міжнародних семінарів з питань вивчення Голокосту в Польщі та Ізраїлі (2006-2007 р.р.). Бере участь у фахових конкурсах. У 2010 р. переміг у Шостому Всеукраїнському конкурсі «Вчитель-новатор», який проводився корпорацією «Майкрософт» та Національною академією педагогічних наук України. Став єдиним українським учителем-півфіналістом Європейського та учасником Всесвітнього форумів інноваційної освіти «Майкрософт». Переможець обласного й лауреат Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2011» у номінації «Історія». Делегат Третього Всеукраїнського з’їзду працівників освіти (2011 р.).
Досвід Я. Бахматюка занесено до картотеки передового педагогічного досвіду Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Своїми напрацюваннями ділиться з колегами, провівши низку майстер-класів для вчителів міста Калуша, Івано-Франківської області, міста Одеси. З метою популяризації використання ІКТ у навчальному процесі ним проведено відкритий урок для преси й телебачення в рамках Першого Всеукраїнського форуму «Партнерство в навчанні» (Київ, 2010 р.). Інформація про цей урок та про новаторську педагогічну діяльність учителя висвітлювалася в новинах провідних телеканалів, публікувалася у всеукраїнських часописах «День», «Фокус», «Сучасна освіта», «Hi-Tech в школі», багатьох Інтернет-виданнях, в тому числі й зарубіжних.
Нагороджений грамотами Національної академії педагогічних наук України, оргкомітету Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2011», корпорації «Майкрософт», відзнакою Івано-Франківської ОДА – медаллю «За заслуги перед Прикарпаттям», грамотами головного управління освіти й науки Івано-Франківської ОДА, грамотами й відзнаками калуського міського голови – срібним і золотим значками «Калуш». Двічі визнавався кращим учителем міста Калуша (2010 і 2011 р.р.).
Бібліографічний список основних праць:
- Методичний посібник-довідник для підготовки до предметних олімпіад з історії учнів 4(8) класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій. – Калуш, 2006. – 142 с.
- Мистецтво Високого Відродження в Італії. Мультимедійний урок // Історія та правознавство. – 2005. – № 31
- Методичні поради щодо виконання окремих типів олімпіадних завдань//Готуємось до історичної олімпіади. – Київ: вид-во “Шкільний світ”, 2006, – с. 85-96
- Методичні поради щодо виконання окремих типів олімпіадних завдань. Настанови щодо виконання олімпіадних завдань (пам’ятка учасникам олімпіади)// Олімпіадні завдання з історії. Збірка завдань для учасників ІІ і ІІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад з історії за 2001/2011 навчальні роки// Упорядник В.Островський. – Івано-Франківськ: ОІППО, 2010, – с. 7-12
- Методична розробка мультимедійного уроку «Середньовічні замки та їх мешканці»// Hi-Tech Pro. – № 6. – 2010 рік (на DVD-диску – додатку до журналу).
- Про концепцію Всеукраїнської учнівської олімпіади з історії// Історія і суспільствознавство в школах України: теорія і методика навчання. – 2011. – № 6. – с. 21 – 30.
- Настанови до виконання олімпіадних завдань (пам’ятка учасникам олімпіади з історії)// Історія і суспільствознавство в школах України: теорія і методика навчання. – 2011. – № 6. – с. 31.
- ІКТ і мультимедійне забезпечення навчального процесу на уроках історії. З досвіду роботи// Історія України. – 2011. – № 37. – с. 3 – 16.