Випускник Олексій Дзямба та вчитель Зоряна Чебан стали переможцями міжнародного конкурсу наукових есе

Вітаємо випускника 2024 року Олексія Дзямбу з перемогою в міжнародному конкурсі наукових есе LookingAhead.Club. Твір Олексія про сучасні й майбутні виклики людства та бачення шляхів розв’язання глобальних проблем увійшов до четвірки найкращих.

Есе Олексія можна переглянути за покликанням:

Учитель фізики Зоряна Чебан теж продемонструвала чудовий результат у цьому конкурсі: її есе увійшло в десятку найкращих.

Олексій Дзямба про участь у конкурсі: “Вдячний однокласникові Валентинові Тимчишину за пораду щодо написання есе на конкурс. Процес був цікавим, а результат приємно здивував”.

Зоряна Миронівна Чебан про результати конкурсу: “Відрадно, коли учні мотивують, надихають і в чомусь перевершують свого наставника”.

Есе Чебан З.М.

Що мають розуміти люди, які живуть на Землі зараз і житимуть у майбутньому? Я часто думаю про проблеми, які вже загрожують людям і стануть ще більш загрозливими в найближчі роки. Їх є багато. Сучасна людина, яка має задоволені базові потреби, прагне самореалізації. Дуже важливо, щоб люди робили добро, покращували життя своє та інших, дбали про нашу планету кожен на своєму місці. Якщо це депутати, то на законотворчому рівні, бізнесмени, то на безпековому та ін. Кожен житель планети має робити щось, що покращує екологію. Наприклад, сортувати сміття, зменшувати кількість сміття, не купуючи зайві речі, зменшуючи кількість упаковки, обираючи багаторазовий посуд замість одноразового та ін. Я працюю вчителем фізики та астрономії. На уроках я веду бесіди з учнями про майбутнє людства, ми обговорюємо виклики і варіанти їх подолання. Мої учні активно цікавляться цією темою, бо їм жити у світі, який можна змінити на краще. Адже екологічна ситуація турбує. Острови сміття в океані, глобальне потепління, проблема чистої води і повітря – це те, що треба вирішувати нагально. В Україні зараз дуже малий відсоток сміття переробляється. Війна сповільнила цей процес, добавила гострих проблем. Гинуть люди, і військові, і цивільні, гинуть діти. Наша багата українська земля стогне від вибухів снарядів. Війни приносять горе і великі руйнування. Щоб очистити землю після боїв, потрібно багато зусиль і часу. В Україні зараз наймасштабніша війна на планеті, але криваві конфлікти є і в інших місцях. Дуже важливо, щоб агресор був покараний. Той, хто хоче почати війну, має розуміти, що несе відповідальність за злочинні дії. Світові лідери мають розробити дієві механізми зупинки війн. Вирішувати кардинально, наприклад, ізолювати країну. Припинити торгівлю з агресором, не дозволяти громадянам країни-агресора виїзд, накладати арешт на майно та ін. Фінанси, які йдуть на ведення війни і ліквідації її наслідків, можна, по перше, направити на покращення екологічної ситуації на нашій планеті. Це сортування і переробка сміття, впровадження енергозберігаючих технологій, вирішення проблем з питною водою, використання відновлюваних джерел енергії. По друге, направити на дослідження, які відкриють можливості дбати про природу зразу, на етапі виробництва і діяльності людини ( безвідходне виробництво, вторинна переробка). По третє, направити на дослідження космосу. Сучасна астрономія не може пояснити багато речей, які цікавлять людину. Темна матерія, темна енергія, зародження і еволюція Всесвіту. Відповіді на ці запитання дадуть можливість зрозуміти природу речей і місце людини у Всесвіті. Для мене найбільш болючими є проблеми несанкціонованих сміттєзвалищ та підпалювання сухої трави. Часто ті, хто викидає сміття в недозволеному місці, не несуть покарання або відбуваються невеликим штрафом. Місця для відпочинку на природі, наприклад, в горах чи біля водойм, набувають непривабливого вигляду через сміття, а природі це завдає величезної шкоди. Щодо підпалювання сухої трави чи бур’янів, то тут порушників карають частіше, але через невеликі штрафи, ці ж люди продовжують спалювати траву і бур’яни. На мою думку, треба активніше проводити роз’яснювальну роботу серед дітей і дорослих про шкоду природі і людям від стихійних сміттєзвалищ та спалювання трави. А ще підвищити штрафи, особливо за повторні порушення. Як вчитель я слідкую за новинами у світі та інформую своїх учнів про глобальні проблеми. Пояснюю дітям, що кожен може зробити свій внесок в покращення екологічної ситуації. Учні діляться своїми думками і діями на користь навколишньому середовищу. Закладене в дитинстві бережне ставлення до природи, розуміння того, що людина є частиною великого Всесвіту, а Земля – наш спільний дім, формує, на мою думку, прогресивний світогляд, а, отже, є надія, що людство успішно долатиме будь-які виклики.