Права й обов’язки учнів Ліцею, визначені Статутом закладу
Учні Ліцею мають право на:
– індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
– якісні освітні послуги;
– справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
– відзначення успіхів у своїй діяльності;
– свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної діяльності тощо;
– безпечні та нешкідливі умови навчання;
– повагу до людської гідності;
– захист під час освітнього процесу від приниження честі й гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю;
– отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування);
– користування бібліотекою, навчальною, культурною, спортивною, побутовою, оздоровчою інфраструктурою Ліцею в порядку, встановленому закладом відповідно до спеціальних законів;
– доступ до інформаційно-комунікаційних ресурсів Ліцею, що використовуються в освітньому процесі;
– особисту або через своїх законних представників участь у громадському самоврядуванні Ліцею;
– інші необхідні умови для здобуття освіти, зокрема й для осіб із особливими освітніми потребами.
Учні Ліцею зобов’язані:
– дотримуватися Статуту, Правил внутрішнього розпорядку та Режиму роботи Ліцею;
– виконувати вимоги Освітньої (освітніх) програми (програм) (індивідуального навчального плану за його наявності) та досягти результатів навчання в обсязі не меншому, ніж це передбачено Державними стандартами базової і профільної загальної середньої освіти;
– дотримуватися принципу академічної доброчесності;
– брати посильну участь у пошуковій та науково-дослідницькій діяльності;
– брати участь у позакласних заходах різного спрямування;
– поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
– відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я інших, довкілля, дотримуватися правил особистої гігієни;
– бережливо ставитися до державного, громадського й особистого майна;
– приходити на заняття в учнівській формі;
– повідомляти керівництво Ліцею про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
Правила для учнів Ліцею, визначені Правилами внутрішнього розпорядку
Загальні правила для учнів
Учні приходять до ліцею за 10 хвилин до початку занять за розкладом.
Верхній одяг учні залишають у гардеробі ліцею.
Учні вітаються з учителями, працівниками ліцею, іншими дорослими.
Учні дотримуються Режиму роботи ліцею, розкладу навчальних та виховних занять, графіку чергування в закладі та класі.
Учні можуть використовувати мобільні телефони, фотоапарати та іншу індивідуальну техніку під час освітнього процесу тільки з дозволу вчителя та з навчальною метою.
Пропуски учнями навчальних занять із поважної причини підтверджуються необхідними документами.
Спілкування зі старшими, однолітками має бути виваженим, толерантним. Учні не повинні допускати принизливі й образливі вислови, вживати ненормовану лексику тощо.
Учні зобов’язані дбайливо ставитися до майна ліцею, зелених насаджень на території, бережливо поводитися зі своїми речами та речами інших.
Учні повинні поважати працю всіх працівників ліцею, зберігати чистоту й порядок у приміщенні та на території, дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог.
Учням заборонено приносити до ліцею сторонні предмети, які не пов’язані з освітнім процесом.
Суворо заборонено вживати й розповсюджувати у приміщенні закладу, на території та поза нею тютюн, алкоголь, наркотичні й токсичні речовини.
Забороняється використовувати в ліцеї піар-технології на підтримку або засудження політичних партій, релігійних течій, конфесій, угрупувань тощо, зокрема – молодіжних.
Учням не дозволяється самовільно виходити за межі території ліцею протягом навчального дня.
Після закінчення навчальних занять за розкладом учні мають вийти з ліцею спокійно, дотримуючись порядку.
Перебувати учням у закладі в позаурочний час дозволено тільки в супроводі педагогічних працівників.
У разі поганого самопочуття учневі потрібно звернутися до медпункту. Медичний працівник ліцею при необхідності може звільнити учня від занять, при цьому інформувати класного керівника та зв’язатися з батьками.
Правила поведінки учнів під час уроку
Після дзвінка учні мають знаходитися в класі/кабінеті на своїх робочих місцях із підготовленим до уроку приладдям.
Учні на початку уроку вітаються з учителем стоячи.
Запізнення учня на заняття фіксується вчителем у його щоденнику.
За кожним учнем у приміщенні класу/кабінету закріплюється постійне робоче місце. Учень має право пересідати на інше місце тільки з дозволу вчителя.
Учні мають бережливо ставитися до підручників (книги мають бути акуратно обгорнутими). Псування, втрата підручника відшкодовується згідно з нормативними документами.
Зошити учні повинні вести у відповідності до вимог орфографічного режиму, підписи мають відповідати встановленим зразкам.
Усі записи в зошитах та щоденниках мають здійснюватися учнями охайно, фіолетовою пастою.
Під час уроку всі учні дотримуються дисципліни й порядку, не залишають після себе сміття та бруд.
Під час уроку категорично забороняється:
- без дозволу вчителя залишати своє робоче місце;
- самовільно виходити з класу/кабінету;
- з’ясовувати стосунки з однокласниками;
- займатися сторонніми справами, які не стосуються навчальної діяльності на уроці;
- відволікати інших;
- користуватися мобільними телефонами без навчальної потреби та дозволу вчителя.
Урок вважається закінченим після відповідного дзвінка та слів учителя «Урок закінчено». Виходити з класу слід спокійно, почергово, із дозволу вчителя.
Правила поведінки учнів під час перерви
Під час перерви учні ліцею змінюють навчальний кабінет відповідно до розкладу уроків.
Пересуватись коридорами учні мають спокійно, без метушні й галасу. Особливо уважно слід рухатися сходами.
На перервах учням забороняється бігати, штовхати одне одного, створювати конфліктні ситуації.
Вживання їжі учнями дозволяється тільки в приміщенні їдальні.
Ліцеїстам потрібно реагувати на зауваження учнів чергового класу та вчителів, які чергують у вестибюлі, на коридорах, у їдальні.
Якщо учень став свідком порушення порядку, етичних норм, булінгу, виникнення гострих конфліктних ситуацій, він повинен одразу ж про це повідомити чергового вчителя або будь-кого з педагогічних працівників.
Вимоги до зовнішнього вигляду учнів
Учні зобов’язані приходити на заняття в учнівській формі (відповідно до Положення про учнівську форму).
Учням не рекомендовано носити яскраві прикраси та користуватися косметикою, оскільки це може відволікати увагу під час навчальних занять.
На уроках фізичної культури й заняттях хореографією учні зобов’язані використовувати тільки спеціальний одяг (спортивну форму) та спеціальне взуття.
На уроках трудового навчання учні повинні дотримуватися встановлених вимог щодо одягу та зачіски.
Під час прибирання приміщення та виконання робіт на території ліцею учні мають використовувати робочий одяг.
Обов’язки учнів чергового класу
Учні чергового класу приходять на чергування за 15 хвилин до початку занять.
Чергові учні мають бути одягнені у святковий варіант учнівської форми, мати бейджики та чергувати протягом перерв на визначених постах.
Черговий учень стежить за дотриманням чистоти, порядку, дисципліни, доповідає про неординарні ситуації класному керівникові або черговому вчителеві, у разі необхідності – черговому адміністратору.
Відповідальність учнів за порушення дисципліни і порядку
Учень, що порушує Правила, може бути притягнений до громадської чи адміністративної відповідальності на рівні ліцею, у разі потреби – у присутності батьків (осіб, що їх замінюють), із залученням фахівців спеціальних установ, служб, організацій, із якими взаємодіє заклад. У випадку, якщо притягнення до відповідальності виходить за межі компетенції ліцею, учень притягується до відповідальності іншими уповноваженими органами, зокрема – за поданням директора ліцею.
У разі систематичних запізнень на навчальні заняття, порушень порядку, етичних норм, булінгу, виникнення гострих конфліктних ситуацій класний керівник інформує батьків учнів, причетних до них, та налагоджує спільну роботу щодо виправлення ситуації або подає пропозицію щодо розгляду поведінки таких учнів радою профілактики правопорушень.
Заохочення учнів за успіхи
Успіхи учнів, їхні досягнення в навчальній, інших галузях діяльності заохочуються в обов’язковому порядку.
До учнів ліцею можуть бути застосовані різні форми заохочень:
- за активну участь в окремих ліцейних заходах, сумлінне виконання громадських доручень тощо – у вигляді запису-подяки в щоденнику;
- за активну участь у житті класу та ліцею, у роботі гуртків, секцій, студій тощо, роботі органів учнівського самоврядування, активну участь у благоустрої закладу освіти тощо – нагородження грамотою ліцейного рівня (на підставі наказу директора, за поданням класного керівника, керівника гуртка, секції, студії тощо);
- за успіхи в навчанні, спортивні досягнення, участь у роботі МАН України, участь в інтелектуально-творчих конкурсах, турнірах різного рівня – нагородження грамотою ліцейного рівня (на підставі наказу директора, за поданням класного керівника, учителя-предметника тощо);
- за здобуття призового місця (І-ІІІ) на ІІ-IV етапах всеукраїнських учнівських олімпіад, І-IIІ етапах конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, перемогу в ІІ-IV етапах інтелектуально-творчих конкурсів та турнірів – нагородження грамотою районного, регіонального, загальноукраїнського рівнів, стипендією міського голови, пам’ятним подарунком тощо (за поданням відповідно: адміністрації ліцею, управління освіти Калуської міської ради, департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА);
- за високі досягнення в навчанні – нагородження Похвальним листом за високі досягнення в навчанні (5-8, 10 класи), отримання свідоцтва про базову загальну середню освіту з відзнакою (9 клас), отримання свідоцтва про повну загальну середню освіту з відзнакою, нагородження срібною медаллю «За досягнення у навчанні» або золотою медаллю «За високі досягнення у навчанні» (11клас) (на підставі рішення педагогічної ради, за умови відповідності результатів навчання вимогам нормативних документів);
- за особливі успіхи у вивченні окремих предметів – нагородження Похвальною грамотою «За особливі досягнення у вивченні окремих предметів» (11 клас) (на підставі рішення педагогічної ради, за умови відповідності результатів навчання вимогам нормативних документів);
- за особливі досягнення впродовж навчання в 9-11 класах – нагородження випускника ліцею міською премією імені Дмитра Бахматюка (на підставі рішення комісії з присудження зазначеної премії, за поданням адміністрації ліцею, за умови відповідності результатів навчання вимогам відповідного положення);
- інші форми заохочень – нагородження пам’ятними подарунками, окремими преміями тощо (на підставі рішення педагогічної ради, Ради ліцею).
Інформація про заохочення учня заноситься класним керівником до особистого документа – Книжки ліцеїста, а також до особової справи після закінчення навчального року.
ІНСТРУКЦІЯ з безпеки життєдіяльності учнів під час канікул
1. Загальні положення
1.1. Інструкція з безпеки життєдіяльності учнів під час канікул поширюється на всіх учасників освітнього процесу.
1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.08.2001 №563, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, «Правил пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління державної пожежної охорони від 30.09.1998 №348/70.
1.3. Усі учасники освітнього процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користування медикаментами.
2. Вимоги щодо безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул
2.1. Учні мають виконувати правила дорожнього руху, знання про які були отримані на уроках основ здоров’я, інших навчальних предметів, виховних годинах:
- рухатися тротуарами і пішохідними доріжками, притримуючись правого боку;
- за межами населених пунктів рухатися узбіччям чи краєм проїжджої частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
- переходити проїжджу частину тільки по пішохідних переходах, зокрема підземних і наземних, а у разі їх відсутності – на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
- у місцях із регульованим рухом керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;
- виходити на проїжджу частину з-за транспортних засобів з упевненістю, що не наближаються інші транспортні засоби;
- чекати на транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створювати перешкод для дорожнього руху;
- на трамвайних зупинках, необладнаних посадковими майданчиками, виходити на проїжджу частину лише з боку дверей і тільки після зупинки транспортного засобу;
- у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного або синього кольору чи спеціальним звуковим сигналом утриматися від переходу проїжджої частини або негайно залишити її;
- не вибігати на проїжджу частину, не влаштовувати на ній або поблизу неї ігри, не переходити проїжджу частину поза пішохідним переходом або в невстановлених місцях;
- по проїжджій частині дороги рухатися на велосипеді можна тільки дітям, які досягли 16-ти років; мопеди й велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом та світлоповертачами: попереду – білого кольору, з боків – оранжевого, позаду – червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; слід чітко дотримуватися правил дорожнього руху;
- водіям мопедів і велосипедів заборонено: керувати транспортом із несправним гальмом, звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися автомагістралями, якщо є поряд велосипедна доріжка; рухатися тротуарами і пішохідними доріжками; під час їзди не триматися за кермо та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;
- для катання на інших засобах (скейтборд, самокат, ролики тощо) слід обирати місце на дитячих або спеціальних майданчиках, на проїжджу частину виїжджати заборонено;
- перебувати поблизу залізничних колій дітям без супроводу дорослих заборонено;
- під час користування транспортним засобом учні повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.
2.2. Перебуваючи вдома, на вулиці, в установах, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:
- заборонено брати з собою вогненебезпечні предмети, що можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, цигарки, легкозаймисті речовини, вогнезаймисту рідину тощо);
- користуватися газовою плитою вдома можна тільки зі спеціалізованим електричним приладом для вмикання і під наглядом дорослих;
- заборонено використовувати горючі матеріали, приносити їх до приміщення; застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), хлопавки, дугові прожектори; влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, що можуть викликати загорання;
- у жодному разі не піднімати на вулиці чи в іншому місці незнайомі предмети;
- користуватися електроприладами можна тільки із сухими руками і в присутності батьків;
- у разі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки слід негайно повідомити про це дорослих;
- не скупчуватися біля входів та виходів у громадських приміщеннях;
- у разі пожежної небезпеки (наявності вогню, іскріння, диму) слід негайно вийти на повітря (за двері, на балкон) та кликати на допомогу; викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвати своє ім’я, прізвище, коротко описати ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, залишити номер свого телефону;
- при появі запаху газу в приміщенні у жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном; відчинити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була ввімкнена, і вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи пожежну охорону за номером 101, назвати своє ім’я, прізвище, коротко описати ситуацію й залишити номер свого телефону.
2.3. Перебуваючи вдома, на вулиці, громадських місцях, приміщеннях, транспорті учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:
- дотримуватися правил безпечного перебування біля водойм та на воді:
- заборонено перебувати біля водойм без супроводу дорослих;
- слід виконувати правила безпечної поведінки на воді: не запливати за огороджувальні буї, не підпливати до моторних човнів, вітрильників, веслових човнів та інших плавзасобів;
- не залізати на технічні та попереджувальні знаки, буї та інші предмети; не використовувати рятувальні засоби і спорядження не за призначенням;
- не стрибати у воду в незнайомих місцях і зі споруд, непристосованих для цього; не організовувати у воді ігри, пов’язані з пірнанням і захопленням тих, хто купається; не стрибати у воду з човнів, катерів, вітрильників та інших плавзасобів;
- не використовувати для плавання дошки, камери від волейбольних м’ячів, рятувальні круги, надувні матраци (особливо у штормову погоду);
- не купатися біля причалів та у вечірній час, особливо після заходу сонця; не купатися біля обривів, зарослих рослинністю берегів, у затоплених кар’єрах, каналах, озерах, пожежних водоймах, ставках, морських акваторіях та інших водоймах, що не мають обладнаних пляжів сезонними рятувальними постами, не зареєстровані місцевою владою як місця масового відпочинку;
- не засмічувати воду та узбережжя, не залишати та не кидати сміття.
- категорично заборонено перебувати біля будівельних майданчиків, кар’єрів, закинутих будівель для запобігання обвалів і попередження травм та загибелі;
- категорично заборонено вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;
- слід уникати вживання в їжу грибів;
- категорично заборонено брати в руки, нюхати, їсти стебла, листки, корені, квіти та плоди незнайомих диких рослини, що може призвести до отруєння;
- на вулиці слід бути обережним, дивитися під ноги, щоб не впасти в яму чи відкритий каналізаційний люк;
- не підходити до щитових, стовпів з високовольтними проводами;
- бути обережними на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатися, що гойдалки, атракціони, турніки та інші прилади справні, сильно не розгойдуватися й не розгойдувати інших, щоб не призвести до падіння чи іншого травмування;
- не виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння з висоти;
- не підходити до відчинених вікон, не перехилятися через перила, для запобігання падіння з висоти;
- не спускатися у підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища;
- не наближатися до тварин для запобігання укусів і травм.
2.4. Під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних заходах, у замкнутому просторі з чужими людьми учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності, попередження правопорушень та насильства над дітьми:
- не розмовляти й не вступати в контакт із незнайомцями, зокрема не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками поліції; слід одразу кликати на допомогу і швидко йти до людей;
- не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу, слід сказати, що не знаєте, і швидко йти геть;
- перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10 років можна до 20 год, до 14 років – до 21 год, до 18 років – до 22 год;
- не відчиняти двері дому навіть представникам правоохоронних органів і не відповідати на запитання незнайомців, а в цей час зателефонувати батькам;
- бути подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми;
- не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; якщо незнайомець вчиняє якісь дії щодо вас, слід одразу кликати на допомогу;
- бути уважними, оглядатися й перевіряти, чи не слідує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів; якщо за вами хтось іде, зупинитися й відійти вбік, щоб потенційний переслідувач пройшов повз;
- під час перебування на розважальному заході треба завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після його завершення; у разі виникнення небезпечної ситуації під час заходу звертатися до служби охорони, викликати поліцію за номером 102, зателефонувати батькам;
- у громадських місцях слід керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень, не провокувати навколишніх на агресивну поведінку діями і словами.
2.5. Учні повинні виконувати правила запобігання інфекційним захворюванням:
- при нездужанні не виходити з дому, щоб не заражати інших людей, звернутися до лікаря і надалі чітко виконувати його рекомендації;
- приміщення постійно провітрювати;
- у разі контакту із хворим одягати марлеву маску, якщо захворювання поширюється повітряно-крапельним шляхом;
- хворому слід дотримуватися постільного режиму;
- постійно мити руки з милом перед їжею і після повернення з вулиці;
- не їсти брудних овочів та фруктів, ретельно їх мити й ошпарювати;
- не вживати самостійно медичних препаратів, не рекомендованих лікарем;
- у разі поганого самопочуття, коли дорослих немає поруч, слід викликати швидку медичну допомогу за номером 103, описати свій стан, назвати номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім’я, а також зателефонувати батькам.
3. Вимоги щодо безпеки життєдіяльності учнів при виникненні надзвичайної або аварійної ситуації 3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, а чітко і спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд. 3.2. Слід зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування. 3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, потрібно зателефонувати до служб екстреної допомоги за телефонами:
- 101 – пожежна охорона;
- 102 – поліція;
- 103 – швидка медична допомога;
- 104 – газова служба;
коротко описати ситуацію, назвати адресу, де сталася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону. 3.4. У разі можливості слід залишити територію аварійної небезпеки.